Liga Bohaterów

Pokonaj zegar, zdobądź punkty i naucz się ratować ludzkie życie - sprawnie i bez wahania.

Liga Bohaterów to cykl warsztatów realizowany przez nas od samego początku istnienia Fundacji. Bazując na doświadczeniach ratowników, operatorów 112 i pedagogów opracowaliśmy warsztaty w formie rywalizacyjnej, gdzie drużyny uczniów starają się jak najsprawniej ocalić poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Nauka pierwszej pomocy

W ramach Ligii Bohaterów przed rozpoczęciem wyzwać młodzież poznaje niezbędną wiedzę związaną z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia. Warsztaty są w pełni zgodne z podstawą nauczania Edukacji dla Bezpieczeństwa, nie ograniczają się jednak do "pompowania" manekina "na sucho", lecz obejmują wszystkie zagadnienia związane bezpośrednio z najczęstszymi sytuacjami, z jakimi można zetknąć się w trakcie wypadków komunikacyjnych.

Zadania

W czasie zajęć realizujemy cztery, różniące się od siebie scenariusze. Przed rozpoczęciem zajęć każda z drużyn losuje swój kolor zadania, które potem musi zrealizować. Wszystkie scenariusze koncentrują się wokół pomocy ofiarom wypadków drogowych - zarówno tym uwięzionych w samochodach, jak i potrąconym pieszym czy rowerzystom.
Każde z zadań ma kilka kluczowych momentów zwrotnych w czasie których drużyna musi natychmiast podjąć decyzję o swoich dalszych działaniach. Inni uczniowie angażowani są jako wolontariusze by odgrywać osoby, których życie lub zdrowie jest zagrożone. Dzięki temu w czasie zajęć nie ma czasu na nudę.

Punkty

Liczy się nie tylko czas realizacji zadania - chociaż wiadomo, że przy ratowaniu życia to właśnie czas ma kluczowe znaczenie. Punktowane są także prawidłowe chwyty, szybkość reakcji na zmianę warunków w czasie zadania, wreszcie takie kwestie jak prawidłowe poinformowanie trenera, który odpowiada za operatora linii 112. Wszystkie punkty drużyny są sumowane i zostają przekazane nauczycielom prowadzącym zajęcia EDB.

W praktyce

Liga Bohaterów to nie nudne zajęcia, w czasie których kolejne drużyny patrzą tylko, jak ich koledzy biegają w kółko po sali gimnastycznej. To okrzyki, pot i łzy, bezustanna presja czasu i udział wielu osób naraz - nie tylko drużyny "ratowników", ale także wolontariuszy pełniących rolę poszkodowanych, gapiów i sprawcy wypadku. Kilka różnych scenariuszy wprowadza wiele wariantów zadania, co sprawia, że nikt nie nudzi się obserwując swoje koleżanki i kolegów w akcji.

Liga Bohaterów w Twojej szkole

Podoba Ci się ten pomysł? Szukasz alternatywy dla zajęć EDB lub WF? Zajęcia Ligii Bohaterów już się w Twojej szkole odbyły, ale chcesz poprawić wynik? Skontaktuj się z nami. Nasze zajęcia są zgodne z podstawą programową dla Edukacji dla Bezpieczeństwa dla Gimnazjów i Liceów. Prowadzą je doświadczeni trenerzy i pedagodzy, przygotowują zawodowi kierowcy i pracownicy Centrum Powiadamiania Kryzysowego w Katowicach.