środa, 9 grudnia 2015

Kiedy wybrać się na przegląd?

Wszyscy wiemy, że raz w roku należy wybrać się z samochodem na przegląd, aby uzyskać pieczątkę, która zostanie wbita w nasz dowód rejestracyjny. Jeśli posiadamy starszy samochód od kilku lat, tych pieczątek zapewne jest tam więcej niż kilka. Czasami zapominamy nawet o tym, by przeprowadzić to podstawowe badanie techniczne, ale w wyników przeprowadzonych przez nas wśród mieszkańców Zabrza ankiet wynika, że blisko połowa kierowców wybiera się na sprawdzenie stanu technicznego swojego samochodu. Najczęściej wynika to oczywiście z podejrzenia o usterkę, ale oznacza to, że jednak bezpieczeństwo auta leży nam na sercu.

Zachęcamy nie tylko do regularnych przeglądów, ale także do sprawdzania stanu technicznego swojego auta przed wyjazdem w dłuższą trasę. Obejście samochodu dookoła, aby sprawdzić, czy mamy powietrze w oponach również nie zabierze nam wiele czasu, a może oszczędzić sporo nieprzyjemności.
W okresie zimowym, zwłaszcza poza miastem, sugerujemy zaglądanie pod maskę samochodu przed ruszeniem oraz pod podwozie - mogą tam wejść zwierzęta, które chcą się ogrzać od ciepła, jakim emanuje silnik nawet w dłuższy czas po zatrzymaniu pojazdu.

Raz w miesiącu możemy także zrobić szybki przegląd samodzielnie.

Sprawdź wszystkie płyny

Otwórz maskę i sprawdź ilość płynów w układzie chłodzenia, hamulcowym oraz wspomagania kierownicy. Każdy z nich ma osobny zbiornik, gdzie widoczny jest poziom płynu. Powinien się zawierać między MIN a MAX. Sprawdź poziom oleju najpierw czyszcząc bagnet, a następnie wsadzając go do końca i dopiero wówczas uzyskasz wskazanie. Pamiętaj, by wszystkie płyny sprawdzać na postoju, kilkadziesiąt minut po zgaszeniu silnika, na równym terenie.

Sprawdź stan ogumienia

Zobacz, jaka jest wysokość bieżnika – powinna wynosić około pół centymetra. Długi ciąg cyfr i liter na boku opony zawiera również datę jej produkcji: ostatnie dwie cyfry to rok. Nie należy jeździć na oponach starszych niż 10 lat. Więcej informacji na temat kontroli stanu ogumienia znajdziesz pod tym linkiem.

Sprawdź wycieki

Zajrzyj pod maskę i sprawdź, czy nigdzie nie pojawiły się plamy lub bród przylegający do zaschniętego płynu. Więcej informacji o tym, co może pojawiać się na Twoim silniku znajdziesz w tym artykule.


Raz w roku wymień w swoim aucie wszystkie filtry oraz olej. Nie musisz robić tego samodzielnie, udaj się do warsztatu, gdzie pracownicy za Ciebie kupią odpowiednie filtry i zamontują je w samochodzie. Musisz regularnie wymieniać filtr oleju, filtr paliwa, filtr powietrza oraz filtr kabinowy. Ten ostatni jest często pomijany, ale wpływa na jakość powietrza, jakie dostaje się z nawiewów do kabiny, nie ignoruj więc go i w razie konieczności przypomnij pracownikom warsztatu, że również ten element musisz wymienić.
Kwestia wymiany oleju może być problematyczna dla laika ze względu na "tajemne oznaczenia" na butelkach oraz na rozmaite rodzaje. Najlepiej będzie więc opisać mechanikowi Twój styl jazdy, a on dobierze olej odpowiedni dla Twojego auta, jego wieku oraz charakteru podróży, jakie nim odbywasz.

Źródła zdjęć: jeden, dwa, trzy, cztery, pięć.

1 komentarze:

  1. videoofon-caption-caption-caption-caption-caption-caption-caption-caption-caption
    by K Jain · 2021 — What happens when a video of a video of a best youtube to mp3 converter video of a video of a video of a video of a video of a video of a video of a video of a video of a video of a video of a video of a

    OdpowiedzUsuń