środa, 25 listopada 2015

Twój samochód mówi do Ciebie

Siedząc w swoim aucie masz przed sobą nie tylko kierownicę - cały kokpit zaprojektowany jest po to, żeby Twoje auto mogło się z Tobą porozumiewać, a Ty wydawać mu polecenia. Kokpit to nie tylko prędkościomierz i obrotomierz, to także system kontrolek, bardzo podobnych we wszystkich samochodach.

Nie musisz studiować instrukcji do swojego auta, by nauczyć się rozpoznawać podstawowe z nich. Są one na tyle ujednolicone i proste w swoim przekazie, że będziesz w stanie zorientować się, co Twoje auto chce Ci powiedzieć, kiedy tylko któraś 
Z czasem w naszych starszych samochodach przyzwyczajamy się do tego, że jakaś kontrolka zapala się sporadycznie, by potem zgasnąć - inne świecą nam się na desce rozdzielczej od "nie pamiętam już, jak dawna" i ignorujemy je, bo przecież samochód ciągle jeździ...
Tymczasem poprzez kokpit auto sygnalizuje nam, co się z nim dzieje i co widzą jego wewnętrzne czujniki. Czasem zapalenie się kontrolki może po prostu oznaczać awarię samego czujnika, ale zawsze zakładaj, że jednak pojawił się problem, który dany czujnik ma wykrywać i nie ignoruj jego wskazań.

Zaglądając do instrukcji swojego pojazdu znajdziesz wyjaśnienia każdej kontrolki, której znaczenie nie wydaje Ci się oczywiste. Pamiętaj też, że są de facto dwa rodzaje ikonek, jakie mogą pojawić się w Twoim samochodzie - pomarańczowe oraz czerwone. Tych drugich nigdy nie należy lekceważyć.

Wśród rzeczy, które najczęściej można zaobserwować na desce rozdzielczej chcemy opowiedzieć Wam o kilku podstawowych sprawach:z nich się zapali.

Obrotomierz „faluje” przy zatrzymaniu

Kiedy samochód stoi na parkingu lub przed światłami i przy niskich obrotach wskazówka obrotomierza podnosi się i opada oznacza to, że problemem jest dostarczanie mieszanki paliwa i powietrza do silnika. Winna może być zabrudzona przepustnica lub silniczek krokowy. Jeśli falowanie jest większe i silnik zaczyna wyć po puszczeniu gazu, możesz zaplanować wizytę u mechanika w najbliższej przyszłości. Początkowo problem ten zwykle nie jest zbyt widoczny, ale najczęściej zauważalnym sygnałem, oprócz poruszającej się wskazówki obrotomierza, jest również słyszalna zmiana pracy silnika.
Problem ten może objawiać się nie tylko gwałtownym wzrostem obrotów po puszczeniu sprzęgła, ale także tym, że do silnika będzie dostawać się zbyt mało paliwa i w efekcie obroty będą spadać lub auto będzie nawet gasnąć. Dociskanie pedału gazu podczas czekania na zmianę świateł pozwoli Ci utrzymać pracę silnika i dojechać do najbliższego serwisu, jeśli masz problem z gasnącym samochodem.

Rośnie temperatura silnika

Każdy samochód posiada wskaźnik, który informuje Cię o tym, jaka jest temperatura silnika. Jeśli wskazówka podnosi się niebezpiecznie wysoko, oznacza to, że Twoje auto zaczyna się przegrzewać.
Nierzadko samochody potrafią „grzać się” stojąc w korku, kiedy dopływ powietrza do układu chłodniczego jest ograniczony. Jeśli jednak problem pojawia się częściej niż tylko w korku, przede wszystkim skontroluj ilość płynu chłodniczego – zrób to na postoju, kiedy silnik już ostygnie, kilkadziesiąt minut po wyłączeniu go. W razie konieczności możesz płynu chłodniczego dolać samodzielnie – można go kupić w każdym supermarkecie. Woda dolewana do układu chłodniczego nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ nie posiada właściwości takich jak płyn chłodniczy - latem bardzo szybko odparuje, jeśli układ jest nieszczelny, zimą na postoju może zamarznąć, powodując jego uszkodzenie.

Zapaliła się żółta kontrolka

Znaczenie wszystkich kontrolek wyjaśnia instrukcja do Twojego samochodu. Bez trudu znajdziesz ją w internecie. Żółte kontrolki oznaczają konieczność sprawdzenia pewnego konkretnego elementu i instrukcja precyzyjnie powie Ci, jakiego. Sprawdź jej wskazania jak najszybciej.
Żółte kontrolki zwykle informują na przykład o niskim poziomie oleju albo płynu chłodniczego - możesz kontynuować jazdę, kiedy taka się zapali, ale pamiętaj, by jak najszybciej zweryfikować, czego Twój samochód tak naprawdę od Ciebie chce. Być może brakuje mu jakiegoś płynu, może też sugerować, że jakiś element nie działa do końca tak, jak powinien i należy go sprawdzić, by zapobiec awarii.

Zapaliła się czerwona kontrolka

Natychmiast zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i zgaś silnik. Czerwone kontroli oznaczają awarie uniemożliwiające dalszą jazdę. Znaczenie wszystkich kontrolek wyjaśnia instrukcja do Twojego samochodu. Bez trudu znajdziesz ją w internecie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki element uległ awarii. Nie należy poruszać się samochodem, póki nie zostanie usunięta.
Czerwone kontrolki to nie żarty i samochody pokazują je dopiero w momencie, kiedy według ich czujników coś idzie naprawdę źle. Niektóre, nieco nowsze samochody wyposażone w większą ilość elektroniki, potrafią odciąć zapłon i uniemożliwić dalszą jazdę w momencie wystąpienia problemu, sygnalizowanego przez czerwoną kontrolkę.

Źródła zdjęć: jeden, dwa, trzy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz