czwartek, 26 listopada 2015

Nie tylko wymiana zimówek

Wydaje nam się, że dbanie o opony to ich wymiana co pół roku - zimówki wędrują do garażu wiosną, a letnie opony zmieniamy kiedy spadnie pierwszy śnieg temperatury spadną poniżej mniej więcej siedmiu stopni.
Opony są tym, co trzyma nas na drodze. Decydują właściwie o każdym aspekcie naszej jazdy, od przyczepności w zakrętach po drogę hamowania, wpływają na hałas we wnętrzu samochodu czy na komfort pokonywania nierówności. Na obszarze wielkości czterech kartek pocztowych stykają się z asfaltem decydując o tym, czy bezpiecznie dojedziemy do celu naszej podróży.
Kontrolowanie opon to nie tylko czekanie do następnego sezonu i ewentualnie uprzejme usłuchanie rady pana w serwisie, który poinformuje nas, że pora zaopatrzyć się w następny komplet.

Wybrzuszenie z boku opony

Uszkodzenia boczne opon są nienaprawialne, a wybrzuszenie z boku opony oznacza jedno - należy jak najszybciej ją wymienić. Opona, na boku której pojawia się niewielkie wybrzuszenie albo całkiem spore "jajko" ma dokładnie taki sam termin przydatności: najbliższe pięć minut wolnym tempem na stację, gdzie nie zostanie naprawiona, ale wymieniona! Takie uszkodzenie grozi eksplozją opony, czyli przy większej prędkości - całkowitą utratą kontroli nad pojazdem. Nie ryzykuj jazdy z taką bombą z opóźnionym zapłonem.

Nierównomierne zużycie opony

Zdarza się, że opony ścierają się nierównomiernie i chociaż z zewnątrz wyglądają w porządku, to jednak od środka są już mocno poprzecierane. Winna jest tutaj geometria kół, czy tzw. zbieżność, o której pisaliśmy już wcześniej. Opona, która w jednym miejscu jest w porządku, a w innym jest mocno starta nie spełnia swojej funkcji w połowie - jest to opona, która swoich funkcji może za chwilę nie spełniać wcale. Mocno zużyte opony mogą pękać, co przy większych prędkościach oznacza zawsze utratę kontroli nad pojazdem.


Spadek ciśnienia w oponie

Kiedy rano na parkingu zauważamy, że nieco zeszło nam ciśnienie z opony, powodów może być kilka. Gwałtowne zmiany temperatur powodują zmianę objętości powietrza, jednak jeśli spadek ciśnienia jest zauważalny, może to być wina albo uszkodzonego wentyla, albo też pęknięcia w oponie. W pierwszej kolejności udaj się na najbliższą stację benzynową - jadąc bardzo powoli. Dopompuj opony i monitoruj ich ciśnienie. Jeśli po kilku godzinach znów "oklapną", pora na wizytę w serwisie wulkanizacyjnym.
Pamiętaj, że szybka jazda i gwałtowne zakręcanie z niskim ciśnieniem w oponie mogą powodować jej poważne uszkodzenie lub też zsunięcie się jej z felgi.

Ciśnienie w oponach należy od czasu do czasu kontrolować, gdyż zmiana temperatury powietrzna może na nie wpływać na dłuższą metę w niemałym stopniu. Jeśli nie wiesz, do jakiego ciśnienia dopompować opony, gdzieś w Twoim samochodzie - zwykle na ściance pod zamkiem drzwi lub na klapce wlewu paliwa - znajduje się informacja o tym, jakie jest zalecane ciśnienie.


Prawd i mitów o oponach jest wiele, musisz jednak pogodzić się z tym, że są one elementem eksploatacyjnym, czyli ulegającym zużyciu i od czasu do czasu trzeba kupić nowe. Staraj się wymieniać opony zawsze kompletami (wszystkie cztery), a jeśli to nie jest możliwe - wymień dwie na raz (cały przód lub cały tył), gdyż nierównomierne zużycie opon prowadzi do sytuacji, w której pojazd jest ściągany w którąś stronę w czasie jazdy i przede wszystkim - w czasie hamowania.

Ten artykuł powstał w ramach projektu Bezpieczny Przebieg, dofinansowanego z grantu "Bezpiecznie Tu i Tam" Polskiej Spółki Gazownictwa.
Źródła zdjęć: jeden, dwa, trzy, cztery.

0 komentarze:

Prześlij komentarz