czwartek, 18 czerwca 2015

Hovding - co to właściwie jest?

W 2005 roku dwie panie w Szwecji zajęły się, w ramach swojej pracy na koniec studiów, zaprojektowaniem alternatywy dla kasku. Pamiętamy pierwsze prototypy Hovding, które pojawiły się na Kickstarter, więc tym bardziej cieszymy się, że wreszcie "niewidzialny" kask rowerowy doczekał się dystrybucji w Polsce. Wspieramy pomysł poduszki powietrznej dla rowerzystów nie tylko jako bezpieczniejszą alternatywę dla kasku, ale także dlatego, że BikeID, wyłączny dystrybutor Hovding w Polsce, przekazuje część zysku z każdej sprzedanej przez sklep internetowy poduszki na nasze programy edukacyjne. 
Wiele osób nadal jednak nie wie, czym Hovding jest, więc wypadałoby przybliżyć ten wynalazek. W wielkim skrócie jest to kołnierz, który opiera się na barkach rowerzysty. W razie wypadku otwiera się z niego poduszka powietrzna, zupełnie tak, jak w samochodzie. Ma ona jednak kształt kasku, który osłania nam całą głowę - jego wypełnienie się zajmuje mniej niż jedną dziesiątą sekundy. Kask nie tylko chroni głowę ze wszystkich stron, niczym kask motocyklowy, ale także usztywnia nam kark, chroniąc przed uszkodzeniami kręgosłupa.
Skąd Hovding wie, kiedy ma się otworzyć, a kiedy nie? W środku ma system żyroskopów, które monitorują przeciążenia działające na naszą głowę. Schylając się, aby zawiązać but, czy kiedy upadniemy po wjechaniu powoli na piaszczystą plażę, nie zrobimy tego z siłą, która mogłaby sugerować, że wypadek będzie zagrażać naszej głowie. Poduszka otworzy się wyłącznie przy silnych uderzeniach, które zostały zaprogramowane po latach badań, jakie są najczęstsze scenariusze wypadków z udziałem rowerzystów - ze szczególnym uwzględnieniem uderzeń tylnych i bocznych przez samochód.
Kaski, aby spełniać normy i otrzymać oznakowanie CE musi redukować siłę działającą podczas uderzenia do 250g. Hovding redukuje tę siłę do 65g, a więc stanowi zdecydowanie lepszą ochronę niż jakikolwiek dostępny na rynku kask rowerowy.
Przy tym nie psuje fryzury, jest "designerskim" akcesorium dla miłośników rowerowych, wreszcie jest lekki i wygodny.
Żeby być absolutnie uczciwymi, musimy również przyznać, że Hovding ma kilka wad. Wersja 1.0 miała bardzo wysoki kołnierz, który przeszkadzał zwłaszcza zarośniętym panom, ale wersja 2.0, którą możesz kupić już w Polsce poprawiła ten problem. Poduszka jest również jednorazowa - chociaż na drugą przewidywany jest znaczy rabat, Hovding jest do bólu uczciwy.
Czemu uczciwy? Kaski tradycyjne, z tworzyw i pianek, zaprojektowane są, by przyjąć jedno uderzenie - absorbując je pękają wewnątrz, czego często nie zauważamy. Za kolejnym podejściem ich struktura jest osłabiona i już nie spełniają tak dobrze swojej funkcji. Hovding po otworzeniu nie da się już złożyć, a więc nie pozostawia nam złudzeń, że może jeszcze kiedyś się przyda, chociaż kask, nawet pęknięty, może wyglądać, jakby nic mu się nie stało.
Ostatnim aspektem jest cena. Około 1200zł to nie mało pieniędzy, ale biorąc pod uwagę trzykrotnie lepszą ochronę głowy niż jakikolwiek inny kask uważamy, że Hovding jest zdecydowanie wart zakupu - zwłaszcza, jeśli jeździsz rowerem po mieście. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, pomyśl sobie, że część zysku z każdego zakupionego na BikeID kołnierza Hovding przeznaczane jest na programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży związane z bezpieczeństwem, realizowane przez naszą Fundację.
Zapraszamy więc do sklepu BikeID. Nie zapomnij pochwalić się swoim Hovding i przesłać nam zdjęcie mailem lub na naszym fanpage.


4 komentarze:

 1. Intrygujące < a jak jeszcze do tego skuteczne w ochronie to rewelacja. Tylko cena , ale zdrowie i bezpieczeństwo jest bezcenne ,

  OdpowiedzUsuń
 2. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.

  OdpowiedzUsuń
 3. Głupkowaty pomysł nie mający nic wspólnego z jeżdżeniem na rowerze. Najlepiej to ubrać się w zbroję z jakiejś pianki, bo rowerem po bułki trzeba pojechać. Sianie strachu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasza odpowiedź na podobne komentarze zawsze będzie taka sama: [img]https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/08/c8/13/08c813e42d2a0c761578c7366d3d7746.jpg[/img]

   Usuń