środa, 11 lutego 2015

Wąsopad 2014 - podsumowanie akcji

Wąsopad jest częścią międzynarodowego ruchu Movember, którego celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty. Na całym świecie mężczyźni zapuszczają Wąsy, by prowokować swoich kolegów do dyskusji na temat męskich nowotworów. Akcja połączona jest nie tylko z kampanią edukacyjną i zbiórką pieniężną, zawsze towarzyszy jej także cykl imprez na których Wąsacze i wspierające ich Panie bawią się, by zachęcać do udziału osoby nie zaznajomione z akcją.
Nasza Fundacja, skupiając się na tematach stereotypowo kojarzonych z mężczyznami zdecydowała się w ubiegłym roku zostać partnerem Movember Foundation z Wielkiej Brytanii, która to koordynuje akcję w Europie. Chociaż nasza kampania kierowana była do Panów, jak zwykle zadbaliśmy także o Panie - to w końcu one mają największy wpływ na zdrowie swoich mężczyzn i dar przekonywania ich do dbania o siebie.

W 2014 roku kampania Wąsopad połączona była także ze zbiórką. Do skarbon zebrano łącznie 581,29 zł, na konto wpłynęły darowizny celowe w łącznej kwocie 2777,56zł. Większość tej kwoty została rozdysponowana na pokrycie organizacji akcji, kampanii informacyjnej oraz kosztów spotkań z Paniami i Panami zainteresowanymi profilaktyką raka jąder i prostaty. Wydrukowane zostały także plakaty edukacyjne przypominające mężczyznom o tym, jak ważne jest regularne sprawdzanie swojego ciała i kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Plakaty autorstwa Barbary Maroń można znaleźć tutaj.
Akcja rozpoczęła się już w listopadzie 2014 od zbiorowego golenia bród wśród osób z Rady i Zarządu Fundacji oraz naszych wolontariuszy. Ponieważ ideą ruchu Movember jest zapuszczanie Wąsów przez miesiąc, wszyscy zostaliśmy ambasadorami kampanii. Golenie odbyło się w katowickim salonie Cyrulik Śląski, pod okiem kamer telewizji TVN. Materiał na temat akcji Wąsopad wyemitowany został w weekendowym programie Dzień Dobry TVN.
Przez cały miesiąc na naszym blogu pojawiały się informacje na temat profilaktyki raka jąder i prostaty w formie kolejnych odcinków wywiadu przeprowadzonego z Dziekanem Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Violettą Szczypulec - Plintą. Pani Profesor wyjątkowy nacisk kładła na rolę kobiet w profilaktyce zdrowotnej swoich partnerów czy członków rodziny.
Zadbaliśmy także o to, aby dbanie o zdrowie związane było także z dbaniem o kondycję. O wysoką motywację naszych czytelników dbał Grzegorz Więcław, ekspert psychologii sportu, autor bloga Głowa Rządzi. Łącznie materiały udostępnione przez nas w sieci uzyskały blisko pól miliona wyświetleń.

Informacje o akcji i skarbony na zbiórkę umieszczone zostały w miejscach, które dla mężczyzn są "środowiskiem naturalnym", w którym można porozmawiać na każdy temat - a więc w pubach. W akcji wzięły udział puby z całego kraju z sieci Ministerstwo Śledzia i Wódki, poznański Setka Pub, katowicki klub Bavitto i klub Widzimisie w Bydgoszczy. Imprezy te pomogły zorganizować zarówno osoby prywatne, które chciały włączyć się w akcję, jak i nieocenione IFMSA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.
Spotkania połączone z projekcją klasycznych filmów z braćmi Marx i Clarkiem Gable odbyły się w katowickim Inkubatorze Społecznej Aktywności oraz w Centrum Zimbardo na Nikiszowcu.

Wąsopadowe stanowisko, na którym można było wypielęgnować swoje Wąsy, dowiedzieć się nieco o akcji i wreszcie wesprzeć ją finansowo zorganizował Cyrulik Śląski. Można je było znaleźć na Poznańskich Targach Piwnych, w katowickiej Białej Małpie oraz w siedzibie Cisco w Krakowie. Firma Cisco jest partnerem ruchu Movember we wszystkich krajach, gdzie akcja się odbywa, ich zaangażowanie dało się poczuć zarówno w konferencji dla pracowników, którą zorganizowali wspólnie z nami, jak i podczas imprezy w krakowskim klubie Antycafe.

O wygląd swojej brody i Wąsów można było zadbać także w warszawskim Studio Urody Żoli. W internecie można było także kupić zabawki edukacyjne dla najmłodszych, dzięki ciekawej inicjatywie Pluszektorium. Akcję wspierały także kluby sportowe, m.in. Warsaw Sirens, pierwsza w Polsce kobieca drużyna futbolu amerykańskiego.

Finał akcji miał miejsce w Tarnowskich Górach w restauracji Brick przy Krakowskiej 18. W fantastycznej atmosferze nagrodzonej mianem jednej ze stu najlepszych restauracji w Polsce można było wysłuchać koncertu akustycznego finalisty programu X Factor, Kuby Nycza i Jacka Dołęgi. Imprezę poprzedziła sesja fotograficzna w FotoMelcer, która wykorzystana została do promowania akcji. Urząd Miasta w Tarnowskich Górach objął swój patronat nad imprezą.

Podsumowaniem akcji były Mikołajki w katowickim pubie Biała Małpa, gdzie nawet Święty Mikołaj został ogolony tak, by mógł paradować dumnie z Wąsem. Spotkanie było połączone z prezentacją na temat profilaktyki raka jąder oraz premierą piwa Movembeer, które uwarzył Browar Kraftwerk. Dochód ze sprzedaży tego piwa przeznaczony został na wspieranie naszej Fundacji.

Za udział w akcji dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się ją wesprzeć. Nie tylko osobom prywatnym, ale także firmom, które zdecydowały się uczynić listopad 2014 miesiącem dbania o męską część swojego personelu i uświadamiać im, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa. Szczególne podziękowania należą się więc także agencji kreatywnej 180HB + Jung v. Matt za przygotowanie świetnych materiałów promocyjnych oraz firmie Jones Sang LaSalle za przeprowadzenie kampanii edukacyjnej i zbiórki w swojej firmie.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, internetowym fanom i blogerom, którzy wsparli nas informując o akcji na swoich stronach: zajrzyjcie koniecznie na blogi Facetem Jestem i o Siebie Dbam dzięki któremu akcja dotarła na portal Onet.pl oraz Zuch Rysuje, bez którego nie byłoby stoiska na Poznańskich Targach Piwnych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz