wtorek, 11 listopada 2014

Po co w ogóle się ruszać? Wywiad z Grzegorzem Więcławem, część 3

Czy aktywność fizyczna jest nam w ogóle potrzebna? Po co się ruszać i dbać o swoją kondycję? Trwa Wąsopad, więc chcemy pokazać Wam nową twarz męskiego zdrowia. Panowie chorują częściej i żyją krócej - a przecież można to zmienić chociażby dzięki regularnym ćwiczeniom. Prezentujemy trzecią część wywiadu z Grzegorzem Więcławem - ekspertem psychologii sportu, który wspiera Wąsopad.

No właśnie – w ogóle po co się ruszać? Z jednej strony jest to organizmowi bardzo potrzebne. Powiedziałeś też ważną rzecz, że kiedy ciało się rusza to głowa odpoczywa. Czemu w ogóle warto wyjść z domu, czy nawet w domu się poruszać? Niektórych ludzi relaksuje, jak kleją modele – wtedy ich głowa odpoczywa i mogą stwierdzić, że im aktywność ruchowa nie jest potrzebna.

Trudno przeskoczyć tysiące lat ewolucji. Nawet ciała modelarzy potrzebują się poruszać. To jest kwestia treningu całego układu krążeniowo – oddechowego i prosta fizjologia. Serce, które nam bije po lewej stronie w klatce piersiowej też jest mięśniem, który cały czas pracuje i potrzebuje też tego ruchu, żeby było sprawne. Po angielsku jest takie porzekadło: „use it or loose it”. Używaj go, albo je stracisz. Tak samo jest z mięśniami, to samo jest ze zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Bo w zdrowym ciele oczywiście jest też zdrowy duch i jedno z drugim się wiąże. Myślę, że warto o tym pamiętać. Mówiąc o aktywności fizycznej w ogóle, a szczególnie wśród mężczyzn. Żeby otrzymać przede wszystkim dobry stan zdrowia.

Czyli raz, że pozwala nam to żyć dłużej i z dala od szpitalnego łóżka, a z drugiej strony pozwala nam odpoczywać i budować sobie spokój wewnętrzny.

Dokładnie tak. Z mojego doświadczenia wynika, a widać to również w badaniach naukowych nad aktywnością fizyczną, pozwala nam to zwiększyć jakość życia tu i teraz. Kiedy ja jestem nabuzowany endorfinami po jakimś dłuższym biegu to ja jestem szczęśliwszym człowiekiem, milej się obchodzę z moimi kolegami w pracy, z sąsiadami, jestem fajniejszy dla samego siebie, lepiej mi jest tu i teraz.

Ostatnio pisałem na temat euforii biegacza – lepiej jest się zmęczyć troszeczkę bardziej i już wejść w ten stan, kiedy biegniemy czy jedziemy na rowerze na przekór wszystkiego, niż odpuszczać po mniejszych odcinkach.

Znowu – zależy, jakie są twoje cele. Jeżeli chcesz być po prostu zdrowym i aktywnym fizycznie człowiekiem, to rekomendowane jest mniej więcej 30 minut aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu. Natomiast jeżeli chcesz się stawać coraz szybszy, wytrzymalszy, silniejszy, sprawniejszy, to oczywiście możesz sobie tą aktywność dozować. Znowu, polecam konsultację takich zapędów z trenerami, i innymi specjalistami, bo też można sobie aktywnością fizyczną oczywiście zrobić krzywdę.

Czyli zanim zaczniemy rzeźbić z siebie supermana lepiej po prostu wyrzeźbić sobie trochę charakteru i wyrobić sobie nawyk ruszania się w ogóle.

Oczywiście, jak najbardziej.W ramach akcji Wąsopad przeprowadziliśmy z Grzegorzem wywiad, aby zmotywować mężczyzn do dbania o swoją kondycję i zdrowie. Więcej informacji o Grzegorzu znajdziesz na jego stronie: glowarzadzi.pl 
O całej akcji możesz przeczytać pod tym linkiem.
Śledź nas na Facebook i Google+, aby nie przeoczyć żadnego odcinka.

Źródła zdjęć: jeden, dwa, trzy.

1 komentarze:

  1. Interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.Thx for shairng

    OdpowiedzUsuń