niedziela, 2 listopada 2014

Nierówność płci o której nikt nie mówi


Mężczyźni zarabiają więcej od kobiet. Częściej też zajmują wysokie, kierownicze stanowiska. Częściej też umierają. I o ile tym dwóm pierwszym zagadnieniom, słusznie, poświęca się bardzo wiele czasu, o tyle to ostatnie pozostaje przemilczane.

Powołajmy się na instytucję, która powinna być obeznana w temacie - WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Raporty WHO mówią o tym, że mężczyźni żyją krócej. Truizm. Czemu nic z tym nie robimy? Wśród 67 najczęściej wymienianych czynników ryzyka związanych z przedwczesnym zejściem (czyli nie z przyczyn naturalnych), aż w 60 mężczyźni mają większy udział niż kobiety. W tych 10 najczęstszych dystansują panie o lata świetlne.
Czemu? W wielkim skrócie - uwarunkowania kulturowe. Worek, do którego można wrzucić wszystko, ale właściwie tak jest - facet musi być męski. Samczy. Odważny, zawsze gotowy do podejmowania wyzwań, zawsze przygotowany. Prawdziwy facet nie choruje, potrafi wypić morze wódki, nie chodzi do lekarza, bo przecież nie musi. Prawdziwy facet żyje o siedem lat krócej niż prawdziwa kobieta.
Jasne, długość życia się wydłuża. W porównaniu do lat `60 XX wieku, faceci żyją średnio o 11 lat dłużej. Kobiety średnio o 12, więc i tutaj wyprzedzają mężczyzn.

Facet ma sobie radzić ze wszystkim sam. Boli go w kroku? Przestanie. Albo utną. Czuje się przygnębiony? Przejdzie mu. Albo popełni samobójstwo.
Dziś w mediach i internecie można mówić wszystko - ale mężczyzna nie może przyznać, że jest niekompletny, schorowany, że ma jakiś problem, leczy się na depresję albo coś się dzieje złego z jego "nabiałem". To jest tabu.

Zmieńmy to. Po to jest Wąsopad. Chłopie, zapuść Wąs. A jak ktoś Cię zapyta czemu, pokaż mu te statystyki. Idź do lekarza. I zabierz ze sobą kolegę. Nie po to, żeby cię pocieszał w poczekalni, tylko po to, żeby sam się przebadał. Idź na spacer, albo wybierz się na rower czy na basen. Zrób coś ze sobą.
Prosimy Cię stary, o dwie rzeczy: nie umieraj z powodu czegoś, co zignorowałeś; oraz - pomóż nam działać i dotrzeć z tym przesłaniem do kolejnych gości. Wrzuć nam kilka złotych na konto, żebyśmy mogli wesprzeć badania i kampanie na całym świecie.
Nie wiesz, czym jest Wąsopad? Zajrzyj tu.

Dziewczyno, możesz narzekać na facetów tego świata, walczyć z ich monopolem na władzę, starać się zlikwidować różnice w zarobkach i dostępie do stanowisk. Ale prosimy, konsekwentnie pomóż nam też likwidować różnice między płciami od tej drugiej strony. Dorzuć swoich kilka złotych do puli i spraw, żeby coś się zmieniło w tych wszystkich raportach.
Nie wiesz, czym jest Wąsopad? Zajrzyj do poradnika dla Pań.

Źródła zdjęć: materiały prasowe Movember.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz