środa, 22 października 2014

Kiedy firma może zrobić coś INNEGO?

Zdarza się tak, że firma produkująca podkładki pod myszki nagle zacznie przeznaczać środki na osierocone dzieci. Oczywiście, fajnie że się tym zajęli, ale czy to nie producent obiadków dla najmłodszych nie powinien się zająć osieroconymi niemowlakami? Angażowanie się w działania „spoza bajki” danej firmy może być ryzykowne, ale na dłuższą metę na pewno skuteczne. Dlaczego?

Kiedy robisz coś dobrze

Załóżmy, że produkujemy rzeczone podkładki pod myszki. Są to najlepsze na świecie podkładki, korzystają z nich gracze na całym świecie, widać je na transmisjach z turniejów gier, przedstawiciele znanych marek z branży IT się z nimi pokazują – generalnie wszystko w nasze firmie kręci się wokół klientów, którzy kupują nasze podkładki.
W telewizji nasze reklamy to spoty pełne eksplozji, precyzyjnych strzałów albo grafików, którzy korzystając z naszych podkładek projektują świetne rzeczy.
Problem z takimi kampaniami jest taki, że cały czas pozostajemy w tym samym sosie – nie zdobywamy nowych klientów, bo ciężko nam zaangażować się w cokolwiek innego, niż stowarzyszenie graczy, a to jest środowisko, które też nigdzie dalej dotrzeć nam nie pozwoli.
A kiedy robisz coś dobrze, chcesz, żeby inni też o tym wiedzieli. Najlepiej wszyscy.

Bądź autentyczny

Kluczem w zaangażowanie się w coś spoza branży jest prowadzenie narracji, która uzasadni podjęcie takiej akcji. Autentyczna historia, która pokazuje dlaczego dana sprawa
leży Twojej firmie na sercu i angażujesz w nią jakieś środki, pozwoli Ci na przekonanie wszystkich, którzy uważają, że robisz to tylko dla reklamy.
Żeby jednak taką autentyczność uzyskać, poza historią, którą opowiesz, musisz mieć także historię, którą stworzysz. Nie możesz więc sobie pozwolić na jednorazowe zaangażowanie w daną akcję, taki PR-owy wybryk. Musisz udowodnić, że faktycznie się interesujesz i w tym obszarze, chcesz coś zmienić. To będzie spójne z Twoją narracją i pokaże, że oddajesz pieniądze nie tylko dla ulg podatkowych, a Twoi pracownicy zostają wolontariuszami nie tylko po to, żeby uniknąć kolejnych godzin za biurkiem.

Wartość dodana

Produkt dobrej jakości, który niesie ze sobą historię zawsze będzie lepszy od dobrego produktu, który tej narracji nie ma. Spójrz na Apple – marka ma swoją historię, swoje wartości i przez to dociera do dużej grupy odbiorców nawet, jeżeli są na rynku produkty o podobnej jakości.
Apple nie podbija jednak nowych rynków i ostatnie badania pokazują, że jej klienci głównie wymieniają telefony na nowsze, nie przybywa natomiast nowych, „nawróconych” na markę z jabłuszkiem. Klient nie chce bowiem teraz od Ciebie, żebyś robił coś dobrze. Ty masz być „dobry”!
A więc musisz dodać do swojego produktu historię, która sprawi, że ktoś podniesie go z półki, bo będzie wiedział, że jego zakup w jakimś innym miejscu sprawi coś dobrego.
Jeżeli konsekwentnie angażujesz się w jakąś sprawę możesz zbudować wokół swojej marki aurę „dobrej marki”, którą warto wybrać także ze względu na wartości, jakie sobą prezentuje.
Ktoś wybierze naszą podkładkę pod myszkę, bo będzie na niej grafika z dzieciakami, którym pomogliśmy i informacja: % zysku z tej podkładki idzie na przyszłych władców tej planety. Bądź dla nich miły i pamiętaj grając, że dzięki Tobie dziś mieli obiad.

Czy inwestować w odmienność?

Zakładamy, że podstawowym czynnikiem, który motywuje Cię do podjęcia działań w obszarze CSR jest potrzeba zmieniania świata na trochę lepsze miejsce. Nie wykluczamy jednak, że zaraz za nią stoją chęć rozszerzenia swojego rynku, pozyskanie nowych klientów i pozytywny PR. Wszystko to można połączyć bez względu na to, w jakiej branży działasz i jakiś obszar chcesz wesprzeć. Wymaga to jedynie prowadzenia działań konsekwentnie i opowiadania o nich tak, by wszystko to było spójne.

Poza rdzeniem

Jednak działania z obszaru CSR leżą poza rdzeniem działalności biznesowej – zwłaszcza, jeżeli nie są one związane bezpośrednio z tym, co firma oferuje czy produkuje. Wówczas istnieje ryzyko, że przy najbliższych problemach z budżetem zostaną one odcięte w pierwszej kolejności.
Dlatego powinny być one, po pierwsze, spójne ze strategią rozwoju Twojej marki i zajmować tam ważne miejsce, tuż obok komunikacji z klientem. Po drugie, Twoja firma musi zdawać sobie sprawę z tego, że „porzucenie” pewnej inicjatywy może pokazać, że wcale się nią nie interesowaliście i traktowane to było wyłącznie jako inna forma reklamy. A to nie sprzyja zaskarbianiu sympatii u konsumentów.


Nasza Fundacja pomoże Ci wpleść elementy CSR do Twojej strategii. Porozmawiaj z nami i nawiąż współpracę. Obserwuj też nasz blog – zamieszczamy na nim informacje związane nie tylko z działalnością naszej Fundacji, ale też o tym, jak może ona pomóc Tobie i w Twojej okolicy.

Codziennie publikujemy artykuły o sporcie, naszej Fundacji, naszych projektach i współpracy z biznesem, żeby zachęcić Ciebie i Twojego szefa do zrobienia czegoś fajnego z nami. Obserwuj nas na Google+ i Facebook - na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Źródła zdjęć: jeden, dwa, trzy, cztery.

0 komentarze:

Prześlij komentarz