wtorek, 16 września 2014

Podaj Rękę - relacja


W ubiegłą sobotę w Zabrzu odbył się Piknik Rowerowo - Biegowy "Podaj Rękę", który zorganizowaCentrum Handlowemu Europa Centralna z Gliwic. Impreza, nad którą patronat objęła Pani Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzata Mańka - Szulik odbyła się w zabytkowym parku im. Poległych Bohaterów.
liśmy dzięki
Chociaż pogoda była bardzo zmienna, uczestników nie brakowało. W punkcie startowym rejestrować można było się już od godziny 10. Zarówno na biegaczy jak i rowerzystów czekała ta sama trasa, biegnąca dookoła całego parku, na której rozsianych zostało dziesięć przystanków. Aby ukończyć przejazd należało zatrzymać się na każdym z nich i wykonać przygotowane przez naszych wolontariuszy zadanie.
Te z kolei dotyczyły głównie pierwszej pomocy i ratowania życia innym - na każdym z przystanków osoba w kamizelce tłumaczyła uczestnikom, co mają zrobić, a następnie wolontariusze inscenizowali odpowiednią sytuację wymagającą pomocy. I tak kolejne wyzwania dotyczyły pomocy ofiarom podtopień, zasłabnięć, udaru słonecznego, prowizorycznego usztywnienia nogi, pomocy osobie chorej na cukrzycę i ofiarom wypadku drogowego. W ramach ósmego wyzwania przygotowaliśmy slalom pod wiaduktem biegnącym ponad parkiem, aby sprawdzić także przygotowanie kondycyjne naszych uczestników. Na przedostatniej stacji czekał nasz wolontariusz Michał, który pokazywał, jak dbać o bezpieczeństwo... swojego roweru. Dzięki niemu każdy mógł się dowiedzieć, jak prawidłowo przypinać rower, aby nie został skradziony, a także zabawić się w złoczyńcę i spróbować ukraść Michałowi jego bicykl.
Dziesiąte zadanie sprawdzało wszystkie umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy, łącznie z resuscytacją fantoma. 
Potem pozostało już tylko biec do mety i odebrać pakiet zwycięzcy.
Dzięki Funduszowi Małych Grantów Europy Centralnej, z którego sfinansowaliśmy Piknik, zestaw nagród prezentował się bardzo okazale. Każdy ze zmęczonych uczestników otrzymał od nas wodę lub sok oraz wafle, na każdego czekały także opaski odblaskowe i chusty. Rowerzyści mogli dodatkowo liczyć na zestaw lampek rowerowych.
Każdy z uczestników otrzymał także zaprojektowany przez śląską dizajnerkę Barbarę Maroń plakat, na którym znalazły się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, których można było nauczyć się w trakcie Pikniku "Podaj Rękę". Jesteśmy pewni, że plakaty trafiły do domów, by urozmaicać wnętrza i jednocześnie przypominać o tym, jak ważna jest odwaga cywilna.
Dziękujemy Europie Centralnej za możliwość realizacji tego Pikniku, Pani Prezydent Zabrza za patronat i zabrzańskiej Straży Miejskiej za opiekę nad Piknikiem. Nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego przedsięwzięcia bez niezawodnych wolontariuszy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich z Gliwic. 
Więcej zdjęć z Zabrza możecie znaleźć na naszym Facebook oraz w galerii na Tumblr.
Wszystkie zdjęcia: Barbara Maroń / Fundacja "Kapitan Światełko"
Używaj z oznaczeniem źródła, tylko w celach niekomercyjnych, modyfikacje niedozwolone.
(CC BY-NC-ND 3.0 PL)