środa, 14 maja 2014

Downhill Contest 2014 - Fundacja Patronem Honorowym

Z dumą informujemy, że Fundacja "Kapitan Światełko" objęła patronat honorowy nad cyklem Diverse Downhill Contest w roku 2014. Pierwsze zawody w tej serii odbyły się w dniach 26 - 27 IV 2014 w Wiśle na Stożku. Były to zawody z najwyższą międzynarodową klasą C1 przyznawaną przez Międzynarodową Federację Kolarską (UCI). Drugie zawody odbędą się w dniach 19 - 20 VII 2014 na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim - będą to jednocześnie Mistrzostwa Polski w downhillu. 

Foto z konkursu autorstwa Piotra Bożka.
Downhill jest dyscypliną o tyle dla nas ważną, że uświadamia nam, jak bardzo w ostatnich latach rozwinęło się kolarstwo, nie tylko ekstremalne, oraz wykorzystywany przez nas, także na co dzień, sprzęt. DH jest dla świata rowerowego tym, czym F1 dla motoryzacji - ekstremalnym poligonem doświadczalnym, gdzie testuje się nowe rozwiązania, a te już wypracowane popycha się do limitów wytrzymałości i funkcjonalności. To dzięki tym wszystkim zapaleńcom, którzy lata temu zaczynali zjeżdżać z górskich stoków po trasach narciarskich, dziś możemy wykorzystywać hydrauliczne hamulce tarczowe w rowerach miejskich, włókno węglowe w rowerach cross country czy nowoczesne, niezawodne przerzutki w tych rowerach, którymi dojeżdżamy na co dzień do pracy.

Obsesja na punkcie adrenaliny, prędkości, wysokich i dalekich lotów idzie w parze z rozwiązaniami technologicznymi, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Kaski, ochraniacze, buty, systemy pedałów zatrzaskowych czy nawet gogle i okulary - większość z tego, co kupujecie dla siebie, by zapewnić sobie ochronę w czasie letnich przejażdżek zaczynało swoje życie jako prototypy, w które wyposażani byli zawodnicy w bike parkach. Musą oni liczyć się z tym, że w ułamku sekundy całe ich życie zacząć może zależeć wyłącznie od konstrukcji i materiałów, z jakich zrobione są ich kaski.
Wreszcie stojąca na najwyższym poziomie organizacja zawodów powinna być inspiracją dla innych imprez sportowych w Polsce - nie tylko tych związanych ze sceną ekstremalną. Personel przygotowany na każdą ewentualność i dbałość o każdy szczegół już na pierwszy rzut oka pozwalają zorientować się, jak ważne dla organizatorów jest bezpieczeństwo uczestników i widzów.

Patronat honorowy nad zawodami w serii Diverse Downhill Contest ma dla nas tym większe znaczenie, że DH jest sportem niezwykle widowiskowym i przyciągającym uwagę - zwłaszcza najmłodszych. Dzięki wykorzystaniu nagranych w Wiśle materiałów będziemy mogli znacznie wzbogacić nasze programy edukacyjne dla dzieci, które zafascynowane są odważnymi bikerami w solidnych kaskach.
Nasz udział w imprezach Diverse Downhill Contest będzie miał także wartość dla zawodników - w Międzybrodziu Żywieckim zorganizujemy pokazy pierwszej pomocy i pokażemy nie tylko jak zabezpieczyć się przed wypadkiem, ale i co zrobić, kiedy zdarzy nam się poważniejsze gleba. Wreszcie także widzowie i turyści będą mogli skorzystać z naszej wiedzy, nauczyć się czegoś o pierwszej pomocy i zrozumieć, jak wspaniałym sportem jest DH - także pod względem tego, jak inspirujące może być dla najmłodszych.

Materiały nagrane w Wiśle - wywiady z zawodnikami - dostępne będą wkrótce na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Informacje na temat naszego udziału i atrakcji, które zapewnimy w naszym namiocie umieszczane będą na bieżąco na naszym blogu i na stronach w mediach społecznościowych - na Facebook i Google+. Informacje dotyczące zawodów dostępne są na oficjalnej stronie cyklu.

Serdeczne podziękowania należą się także firmie Sport Event z Bielska - Białej i Tomkowi Gagatowi za współpracę.

Facebook - Piotr Bożek
Facebook - zdjęcie organizatora
Zdjęcia z materiałów Fundacji.